Jak lítali Draci v Račicích na mistrovství Evropy v koloběhu.

Tak jak je zvykem, liché roky patří mistrovství Evropy v koloběhu, a to se tentokrát konalo v České republice v Račicích. Závody se konaly od pátku 26. 7. do neděle 28. 7. 2019 pod názvem KickFest 2019 a započítávaly se také do letošního seriálu celostátní koloběžkové soutěže Rollo ligy, která je nejstarší a nejlépe organizovanou soutěží koloběžkového sportu na světě.

Po tři dny se závodilo na nekonečně dlouhém asfaltovém oválu kolem veslařského kanálu Labe arény a už od začátku šampionátu bylo jasné, že to nebudou mít naši závodníci z Lipnik Dragons (Sportovní klub koloběhu Lipenští draci) jednoduché. Tým byl oslabený marodkou, moribundusem či dlouhodobě plánovanými událostmi, a tak nezbývalo vyvolené hrstce Dragons nic jiného než zaujmout urputnou pozici od startu k cíli. Kompletně do všech bojů zasáhli pouze tři draci či dračice, novopečený veterán s nekonečnými zkušenostmi Pavel Legát, po roční zdravotní pauze juniorka Eliška Onderková a mladá naděje žačka Monika Bílovská. Senior Jarda Anton se pro letošek zaměřil hlavně na sprinty, zato veteránka Vlaďka Onderková raději zvolila vytrvalostní disciplínu 35 km dlouhý závod. Své závodní štěstí si také mezi závodníky v přípravce vyzkoušela Johanka Poláková a v odrážedlech nejmladší naše závodnice Julinka Paterová. Pro výrazné absenci našich závodníků se bohužel nepodařilo postavit oddílovou štafetu pro Rollo ligu, ale nemalou měrou jsme přispěli do reprezentační štafety žen v zastoupení Elišky Onderkové.

Počasí bylo pro závodníky vcelku přívětivé, při pátečních sprintech se teplota pohybovala kolem 30°C a slunce na jasné obloze přálo teplomilným typům. Naštěstí druhý den v sobotu již přispěchaly na pomoc závodníkům mraky a pro nedělní dlouhý závod se navíc ještě příjemně ochladilo. Na rovinách kolem kanálu sice foukalo, ale nebyl to žádný vichr, který by byl pro závodníky nepřekonatelný.

Konkurence byla veliká a s ohledem na loňské mistrovství světa lze říci, že absolutní špička se opět o kousek posunula ve výkonnosti a dosahuje vrcholných výkonů srovnatelnými s jinými sporty. Radostnější však ještě bylo zjištění, že o koloběžkový sport je světě, a u nás zvlášť, obrovský zájem. Stále se naštěstí daří uspořádat závody doslova pro všechny, kteří se tímto sportem „nakazili“. Závody jsou určené pro všechny věkové kategorie od nejmenších až po velmi zkušené životem.

A jak to všechno dopadlo?

Česká republika získala v nabité evropské konkurenci několik titulů v kategoriích, dokonce jeden si také odnesla v hlavní kategorii seniorek Kristina Fryzová z týmu Bokolobka v závodě na 12 km, tzv. kritérium. Bezkonkurenčně pak jela naše reprezentační mužská štafeta.

Oddíl Dragons dosáhl i s minimem závodníků výrazných úspěchů. Eliška Onderková v kategorii juniorky obsadila tři první místa a stala se tak trojnásobnou evropskou šampionkou. Navíc v 35 km dlouhém závodě dojela v celkovém pořadí v ženách na 4.místě, což by mohlo být dobrým příslibem pro další roky, no uvidíme. Reprezentační štafeta žen dojela za Holanďankami na druhém místě a ukázala, že se také v Česku umí tato krásná disciplína.  Životního úspěchu dosáhl ve své kategorii Pavel Legát. Za sprint a kritérko posbíral 2.místa. V 45 km dlouhém závodě dojel Pavel na krásném třetím místě, ale určitě si ještě do teď zpytuje svědomí, že si nepohlídal v nepřehledném pelotonu Francouze Serge Cerclerona a hattrik mu tak unikl opravdu jen o vlásek. Žákyně Monika Bílovská jako jedna z nejmladší v kategorii bojovala se vší vervou a předjela několik závodnic, byť o dva roky starší. Bude-li se koloběhu alespoň trochu věnovat, určitě ji časem uvidíme na stupních vítězů. Jarda Anton ve velmi nabité konkurenci obsadil ve sprintu krásné 6.místo. Vlaďka Onderková v dlouhém závodě spokojeně dojela pro ni s typickým úsměvem nejenom v cíli na méně populárním 4. místě. Minimální čas, který ji dělil od třetího místa by mohl být výzvou pro příští rok, kdy se bude konat mistrovství světa. Johanka Poláková si po soustředění na táboře přijela vyzvednout překvapivé třetí místo a už se těší na další závody. Julinka Paterová se nakonec nechala maminkou přemluvit a po krátké trudomyslnosti uprostřed trati závod dokončila v celé distanci.

Závody v Labe aréně se konaly již po několikáté a snad také proto proběhly závody s hladkým průběhem, za což je třeba organizátorům vysmeknout poklonu.  Nemalou měrou se o napínavý průběh závodu kromě závodníků také postaral nepřetržitým aktuálním tokem informací neúnavný komentátor Vašek Liška.

V závěru lze konstatovat, že Draci v Račicích lítali opravdu úspěšně.